572
1352594

Arman (Armand Pierre Fernandez)

(Frankrike/USA, 1928-2005)
”variation i/abacal”.
”variation i/abacal”.
”variation i/abacal”.
”variation i/abacal”.
”variation i/abacal”.
”variation i/abacal”.
”variation i/abacal”.
”variation i/abacal”.

”Variation I/Abacal”

Signerad Arman. Utförd 2002. Numrerad 10/99. Skivad portugisisk gitarr. Guld- och svartpatinerad brons, höjd 71 cm. Monterad på metallsockel, höjd 16 cm. Utgiven av: Trewell Ltd, UK. Utförd av: Fusions, Charbonnières Les Vieilles, Frankrike. Registrerad hos Archives Denyse Durand-Ruel, arkivnr. 9655.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

6 006 - 8 008 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Trewell Ltd, Storbritannien.
Svensk privatsamling.

M. Moreau and D. Durand-Ruel, Arman. Catalogue Raisonné des Multiples I, Paris 2014, nr 7.

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern konst
+46 (0)707 78 35 71