Modern Art + Design 636

Hans Bergström Ljusets första arkitekt – en historisk samling armaturer från ateljé Lyktan

När den unge konstnären Hans Bergström bestämmer sig för att låta sitt konstnärskap verka för en modern belysning i trettiotalets Sverige så kommer hans beslut att revolutionera svensk armaturtillverkning och synen på elektrisk belysning under de kommande decennierna.
Hans Bergströms designhistoria sträcker sig från 1930-talets funktionalism mot 1940-talets Swedish Modern. När plasten träder in på 1950-talet så är han en av de första som implementerar det nya materialet i modern belysning. Redan som tjugoåring, innan examen från Konstindustriella skolan i Stockholm, har han presenterat sig som formgivare för Ystad Metall på Stockholmsutställningen 1930. Två år senare formger Bergström en ljuskrona till kyrkan i Iggesund som sitt examensarbete och därmed är hans kall som Sveriges första ljusarkitekt utstakad.

Läs hela artikeln

Din sökning gav ingen träff just nu.