108
1336854

Bordspendyl, "Lamiral" , Frankrike 1800-talets början, Empire.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons och röd marmor (rouge Languedoc). Motiv med herdinnor samt putti i vagn. Emaljerad urtavla märkt "Lamiral". Höjd 40, längd 40 cm. Pendel och nyckel medföljer.

La Pendule Francaise, Tardy, Paris, se sid 170.