109
1340524

Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla. Urhus med tunnbindare "Le Tonnelier" (modell möjligen efter Jean-André Reiche 1752-1817). Sockel med figurer som tillverkar tunnor, fötter i form av tunnor. Längd 29, bredd 10, höjd 36 cm. Pendel och nycklar medföljer. Servicekvitto från 2010 medföljer.