1091
1360571

Servis, 90 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, omkring 1800.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 250 - 7 000 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i underglasyrblått av band samt blomma. Bestående av; 32 tallrikar, diameter 24 cm. 17 djupa tallrikar, diameter 24 cm. 14 assietter, diameter 20 cm. två runda serveringsfat, diameter 34 cm. Två ovala djupa fat, längd 29 och 34 cm. En skål, diameter 24 cm. En bricka, mått 22x30,5 cm. Åtta ovala stekfat, längd 24-44 cm. Två djupa fat med värmehuv, längd 34 cm. Två grönsaksterriner med lock, längd 32,5 cm. Terrin med lock, längd 35 cm. Två gallerkorgar med fat, längd 21 cm. En gallerkorg, längd 23,5 cm. En smörterrin utan lock, längd 19 cm. En såssnipa med fat, längd 19 cm. Fyra cremekoppar med lock (2+2), höjd 9-9,5 cm.

Skador, lagningar. Förgyllning med slitage.