145
1359252

Aktiebrev, svenska ostindiska kompaniet, fjärde oktrojen, 1780-tal, no 1436 för Martin Holterman

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Signerat av direktörerna i Svenska ostindiska kompaniet; Martin Holterman, Johan Liljencrantz, Martin Törngren, Johan A Grill, af Sandberg, Carl H Tranchell, C.G Küsel, Anders Arfwedson. Mått 36 x 23 cm.

Proveniens

Martin Holterman (1715-1793) Han var grosshandlare och bruksägare samt direktör i Ostindiska kompaniet 1766-1787 samt stordonator. Han stöttade Jacob Wallenberg så denne fick göra tre resor till Kina varav den första, 1769-1771 med skeppet Finland, han skildrade i sin berömda bok "Min son på galejan" (1781).

Strandberg, B; Wiséhn, I mfl: Svenska Aktiebrev före 1850, sidan 39, jfr bild sidan 38

1700-talets största svenska handelsföretag var det 1731 bildade Ostindiska kompaniet. Företaget verkade genom 5 oktrojer utfärdade av kommerskollegium åren 1731, 1746, 1766, 1786 samt 1806. Sammanlagt sände kompaniet ut 132 expeditioner. De aktiebrev som idag finns bevarade är från den fjärde oktrojen som gick i konkurs på grund av förlisningar och en engelsk sjöblockad. I övriga fall var kompaniet mycket framgångsrikt och gav sina deltagare stora vinster. Bland dessa kan nämnas Colin Cambell, Claes Grill, Niclas Sahlgren,F H af Chapman, William Chambers.