Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
263
1320033

Vävd tapet, "Verdure, gobelängteknik. 267,5-269,5 x 247-256 cm, Flandern 1600-tal.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Polykromt landskap med fågel, blommor, stora träd och i fonden trädgårdsarkitektur. Mörkbrun bård med fåglar, blommor, vaser, maskaroner, arkitektoniska ornament och rocailler. Ställvis fodrad. Fodret med gammalt inventarienummer: No 63.

Möjligen något avkortad, bården skarvad på ett ställe. Något slitage och smutsig, fläckar, lagningar, ivävningar, kompletteringar, smärre skador och hål. Senare lisière.