264
1297515

Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, "entre-fenêtre", ca 314 x 109, cm, Aubusson omkring 1700-1700-talets förra hälft.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Ca 314 x 109,5-112 cm. Stor polykrom dekor av träd, blomma och papegojliknande fågel. I fonden stad och berg. Ljusbrun bård med blomsterkorgar, blommor och arkitektoniska ornament. Ull och silke. Delvis fodrad.

Något slitage och smutsig, fläckar, skador, lagningar, ivävningar, kompletteringar, hål. Sidorna med skador och hål.

Proveniens

Thureholms slott. Från Thureholm slott kommer även de vävda tapeter som tillverkades på Beauvais på 1700-talets början som nu finns i det ovala rummet på Stadshuset i Stockholm där vigslar äger rum samt praktsängen, den så kallade Bielkesängen, som inköptes till Nationalmuseum 1914 för 21.000kr.

Jämför Svenska Slott och Herresäten vid 1900-talets början: Södermanland, Stockholm 1908: Thureholm, plansch sid 414.