Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
266
1297517

Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, "entre-fenêtre", ca 316 x 107 cm, Aubusson omkring 1700-1700-talets förra hälft.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Ca 316 x 104-107 cm. Stor polykrom dekor av träd, blomma och fågel. I fonden slott och berg. Ljusbrun bård med blomsterkorgar, blommor och arkitektoniska ornament. Ull och silke. Delvis fodrad.

Något slitage och smutsig, fläckar, skador, lagningar, ivävningar, kompletteringar, hål. Sidorna med skador och hål.

Proveniens

Thureholms slott. Från Thureholm slott kommer även de vävda tapeter som tillverkades på Beauvais på 1700-talets början som nu finns i det ovala rummet på Stadshuset i Stockholm där vigslar äger rum samt praktsängen, den så kallade Bielkesängen, som inköptes till Nationalmuseum 1914 för 21.000kr.

Jämför Svenska Slott och Herresäten vid 1900-talets början: Södermanland, Stockholm 1908: Thureholm, plansch sid 414.