273
1324170

Matta, antik Anatolisk/Kaukasisk, ca 148-149 x 104,5-110 cm (samt en kortsida med 1-1,5 cm slätväv).

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
349 - 436 EUR
365 - 456 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Blekgul botten med stora stiliserade blommor och blad. Bred benvit huvudbård med så kallat vinglasmönster.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar och skador, stora lagningar. Sidorna med skador, en kortsida avkortad.

Tilläggslista

Anatolisk/Kaukasisk