275
1363503

Matta, antik Azerbajdzjan, 1800-tal eller äldre, ca 466,5 x 185 cm

Utropspris
20 000 SEK
1 770 EUR
1 840 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med stor polykromt heratimönster. Bred mörkblå huvudbård med blom- och palmettranka.

Beskuren och ihopsatt. Ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar, hål, malskador. Sidorna med trampveck och skador,