276
1359329

Matta, semiantik Beijing sannolikt, ca 263 x 179,5-183,5 cm, Kina.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Blåmelerad botten med polykrom medaljong, hörnornament och ströblommor. Benvit huvudbård med blom- och bladranka.

Ställvis något blekt, smärre abrasher. Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, lagningar. Sidorna med trampveck och smärre skador.

Jämför Larsson jr, Lennart: Mattor från Kina, Sinkiang och Tibet, Uddevalla 1985, färgplansch sid 134.