277
1334841

Matta, antik Chodor huvudmatta, Turkmenistan, ca 377-381,5 x 233-240 cm (samt kortsidorna med 2-2,5 cm slätväv).

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris

Auberginemelerad botten med tätt mönster av göls och spaljémönster med små blommor i benvitt, rött, ljusrött, mörkblått, ljusblått, grönt, mörkbrunt och gult. Benvit huvudbård med bladranka och medaljonger. Kortsidorna med bred bård med diagonalt mönster av underornament.

Ställvis något blekt, abrasher. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, smärre skador. Kortsidornas slätväv skadad.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

390. Luis Frangella, Utan titel.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK