278
1356412

Matta, semiantik Ghom, ca 308 x 209 cm

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Mörkblå botten med tätt stiliserat polykromt blom-, palmett- och arabeskmönster. Rödmelerad huvudbård med blom- och palmettranka.

Ställvis slitage, något smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, baksidan med obetydliga malskador.