280
1359991

Matta, semiantik/old Heris/Gorovan, ca 352 x 277 cm

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 440 - 6 210 EUR
4 630 - 6 480 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Röd botten med stor polykrom medaljong, benvita hörnornament och stiliserande lejon samt polykroma blom-, blad- och palmettrankor. Mörkblå huvudbård med arabesk-, granatäpple-, blom- och palmettranka.

Beskuren och ihopsatt. Ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar, malskador. Långsidorna med trampveck och smärre skador