281
1338543

Matta, antik Heris, figural, troligen, ca 361-368 x 294,5 cm

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
240 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med en stor polykrom byggnad med torn samt ovan ett Qajar-ansikte. Benvit huvudbård med stiliserad blom- pamett-, arabesk- och granatäppelranka. Daterad 1330 (1911/12).

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar varav några stela, missfärgningar, smärre lagningar. Långsidorna med trampveck, en kortsida saknar några knutrader, baksidan med smärre malskador.