282
1338538

Matta, antik Heris/Bakshaish, ca 633-645 x 321-328,5 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
200 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Kamelhårsfärgad spegel med polykrom medaljong samt stiliserade växtslingor. Bred blåmelerad huvudbård med blom-, palmett- och arabeskranka.

Abrasher. Något ställvis hårt slitage, fläckar varav några stela, lagningar, malskador, ställvis något påmålad. Kortsidorna saknar några knutrader

Tilläggslista

Sannolikt en Bakshaish.