283
1331188

Matta, antik Heris, ca 469,5-471 x 300-309,5 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 760 - 2 200 EUR
1 870 - 2 330 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Ljust terrakottamelerad botten med polykrom medaljong, hörnornament och stora stiliserade palmetter samt blomrankor. Bred mörkblå huvudbård med stiliserade palmett-, blom-, blad-, arabesk- och granatäppelrankor.

Smärre abrasher. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck och skador, en kortsida saknar flera knutrader, en kortsida har reva och lagning.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

18. Bertil Vallien, unik skulptur, gjutet glas, huvud på ställ, Kosta Boda.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
Aktuellt bud:
26 000 SEK