284
1339132

Matta, antik Heris, ca 334 x 271-276 cm samt kortsidorna med ca 1-4 cm slätväv).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Flera fält i olika nyanser i benvit, blått och terrakotta med stiliserande blom- och palmettrankor. Terrakottamelerad huvudbård med blom-, blad-, palmett- och granatäppelrankor.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar. Långsidorna med trampveck, skadade kortsidor.