285
1340098

Matta, antik/semiantik Heris, ca 356 x 298 cm

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Röd botten med stor mörkblå medaljong och hörnornament samt polykroma stiliserade bockhorn, blommor, blom-, blad- och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med blom- palmett-, och arabeskranka

Jämnt ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, lagningar, ställvis något påmålad. Långsidorna med trampveck.