283
1331188

Matta, antik Heris, ca 469,5-471 x 300-309,5 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Ljust terrakottamelerad botten med polykrom medaljong, hörnornament och stora stiliserade palmetter samt blomrankor. Bred mörkblå huvudbård med stiliserade palmett-, blom-, blad-, arabesk- och granatäppelrankor.

Smärre abrasher. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck och skador, en kortsida saknar flera knutrader, en kortsida har reva och lagning.