Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
284
1339132

Matta, antik Heris, ca 334 x 271-276 cm samt kortsidorna med ca 1-4 cm slätväv).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Flera fält i olika nyanser i benvit, blått och terrakotta med stiliserande blom- och palmettrankor. Terrakottamelerad huvudbård med blom-, blad-, palmett- och granatäppelrankor.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar. Långsidorna med trampveck, skadade kortsidor.