Flera fält i olika nyanser i benvit, blått och terrakotta med stiliserande blom- och palmettrankor. Terrakottamelerad huvudbård med blom-, blad-, palmett- och granatäppelrankor.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar. Långsidorna med trampveck, skadade kortsidor.