286
1347780

Matta, semiantik Heris, ca 590,5 x 374,5-384,5 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Röd botten med tätt polykromt mönster av stora stiliserade blom- och palmettrankor samt mörkblå medaljong och ljusblå hörnornament med ljusgul medaljong med stiliserade blommor och blad. Bred mörkblå huvudbård med stor palmett-, blad- och blomranka.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, ställvis något påmålad, smärre malskador, lagningar. Sidorna med skador, kortsidorna saknar några knutrader.