291
1352469

Matta, old Isfahan, part silk signerad, ca 225 x 149 cm (samt kortsidorna med ca 1,5-2,5 cm slätväv).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Ljusgrönmelerad botten med polykrom medaljong blom-, palmett- och arabeskslingor. Grön huvudbård med palmett- och arabesk ranka. Silkevarp. Signerad Davari

Obetydligt slitage, smärre fläckar. Långsidorna med obetydligt trampveck, slätväven med smärre skador.