292
1347415

Matta, semiantik Karadja, ca 216 x 140-144 cm

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Terrakottamelerad botten med tre stora polykroma medaljonger samt stiliserade blommor och fåglar. Kamelhårsfärgad huvudbård med stiliserad blomranka

Abrasher. Något ställvis hårt slitage, fläckar varav några stela och sköra. Långsidorna med trampveck och skador.