294
1359321

Matta, antik Kashgai, "Mille fleurs", ca 267-269 x 180,5-186,5 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Röd sköldformad botten med polykrom blomvas, tätt stiliserat blommönster samt mörkblått och mörkgrönt ramverk. Brunmelerad huvudbård med stiliserade blomdekorer. Flera smala bårder.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar varav några stela och vissa sköra ("cherook"), smärre skador och lagningar. Baksidan med obetydliga malskador, sidorna med smärre skador.