296
1360124

Matta, semiantik Keshan, ca 422 x 321 cm

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 270 - 3 740 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvitmelerad botten med polykromt spaljémönster med blommor och palmetter. Röd huvudbård med blom- och palmettranka.

Obetydligt slitage, smärre fläckar. Långsidorna med trampveck, baksidan med smärre malskador.