297
1359166

Matta, semiantik Keshan, ca 364 x 274 cm

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 740 - 1 940 EUR
2 000 - 2 220 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Röd botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmett-, blom- och arabeskslingor. Röd huvudbård med medaljong-, blom,- palmett- och arabeskranka.

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar, möjligen reducerad och ihop satt. Långsidorna med smärre skador och trampveck, en kortsida saknar några knutrader, baksidan med smärre malskador.