300
1362885

Matta, semiantik Keshan, ca 210 x 130,5-134 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Röd botten med polykroma blommor och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med palmett-, arabesk- och blomrankor. Sannolikt s.k. Manchester-ull.

Beskuren och ihopsatt. Något smutsig, fläckar, lagningar. Baksidan med smärre malskador, långsidorna med obetydliga trampveck, en kortsida saknar några knutrader.