302
1357481

Matta, semiantik Kina, art deco, ca 322,5 x 243-247,5 cm (samt kortsidorna med ca 1-1,5 cm slätväv).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Gul botten med polykrom dekor av fyra medaljonger med femkloiga drakar bland moln, mittmedaljong med ett par fenixfåglar bland moln samt symboler och De sköna konsternas attribut. Bred blå huvudbård med maskaroner, vågor och det heliga berget.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, lagningar, ställvis något påmålad. Sidorna med smärre trampveck.