302
1357481

Matta, semiantik Kina, art deco, ca 322,5 x 243-247,5 cm (samt kortsidorna med ca 1-1,5 cm slätväv).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Gul botten med polykrom dekor av fyra medaljonger med femkloiga drakar bland moln, mittmedaljong med ett par fenixfåglar bland moln samt symboler och De sköna konsternas attribut. Bred blå huvudbård med maskaroner, vågor och det heliga berget.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, lagningar, ställvis något påmålad. Sidorna med smärre trampveck.