308
1356714

Matta, semiantik Nain Tuteshk, ca 229 x 150 cm

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med tätt polykromt mönster av palmett-, blom- och bladslingor. Smal röd huvudbård med arabesk- och palmettrankor.

Något slitage, smutsig, fläckar, malskador. Långsidorna med smärre trampveck.