309
1355043

Matta, semiantik/old Nain, part silk, ca 250,5 x 162 cm

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med tätt polykromt mönster av blommande träd, hjortar samt fåglar. Bred benvit huvudbård med blom-, palmett- och arabeskrankor

Ställvis obetydligt slitage och smutsig, smärre fläckar och lagningar. Långsidorna med obetydliga trampveck.