Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
317
1323855

Matta, semiantik Täbris, ca 353 x 241 - 245 cm

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Röd botten med polykrom medaljong, blom-, palmett- och arabeskslingor samt hörnornament i form av djur. Mörkblå huvudbård med blommande träd.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, lagningar. Långsidorna med trampveck, skadade kortsidor.