Important Winter Sale 637

1119 föremål
301. Matta, semiantik Keshan sannolikt, ca 192 x 134 cm.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
303. Matta, semiantik Kirman, ca 457,5 x 317 cm.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
304. Matta, semiantik Kirman, ca 218 x 140,5 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
305. Matta, semiantik Marockansk, ca 163 x 116-119 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
307. Matta, semiantik Meshed, ca 224 x 141,5 cm.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
308. Matta, semiantik Nain Tuteshk, ca 229 x 150 cm.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
309. Matta, semiantik/old Nain, part silk, ca 250,5 x 162 cm.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
310. Matta, old Nain Tuteshk, ca 240 x 152,5 cm.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
311. Matta, antik Sarouk, ca 421-428 x 316-324,5 cm.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
315. Matta, semiantik Täbris, ca 357,5 x 253,5-263 cm.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
316. Matta, semiantik Täbris, ca 310-314 x 246,5 cm.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
317. Matta, semiantik Täbris, ca 353 x 241 - 245 cm.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
319. Matta, semiantik Veramin/Ghom, ca 334,5 x 207,5 cm.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
320. Matta, semiantik/old, Veramin, ca 213 x 146 cm.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
322. Matta, semiantik Yesd sannolikt, ca 409-420 x 325,5-333,5 cm.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
324. Champagnestrutar, 12 stycken, glas. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
325. Praktpokal med lock, glas. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
326. Skål med lock, glas. St Petersburg, Ryssland, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
327. Glas, 9 stycken. Ryssland, Potiemkin, 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
328. Flaska med propp, opalinglas. Ryssland, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
329. Karaff med propp samt glas, 13 stycken. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
330. Vas, opalinglas. Troligen Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
331. Vas, glas. Böhmen/Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
332. Soppterrin med lock och fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
333. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
334. Ytterfoder, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
336. Kaninvas, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
337. Fat, fajans. Frankfurt, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
338. Saltkar, ett par, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
339. Garnityr, fem delar, fajans. Holland, Delft, sent 1700-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
340. Figurin, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
343. Kopp med fat, porslin. Wien, sent 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
345. Figurin, porslin. Fürstenberg, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
352. Tallrik, vapenporslin. 1800-tal. Bezborodko.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
354. Ägg, två stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
355. Ägg, porslin. Ryssland, sekelskifte 1900.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
356. Ägg, porslin. Ryssland, Kejserliga porslinsmanufakturen, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
373. Ägg, två stycken, porslin. Ryssland, 1900-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
379. Ilias Lalaounis garnityr med collier, armband och en ring.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
380. Bulgari armband "Tubogas" 18K guld och stål.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
381. Bulgari "Tubogas" ett par örhängen 18K guld och stål.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
382. Ring WA Bolin 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
383. Brosch silver och guld med pärlor och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
386. Ring 18K vitguld med en cushionformad gammalslipad diamant.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
387. Armring i form av orm 18K guld med rubiner.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
388. Camébrosch sardonyx med turkoskrans.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
390. Armring 18K guld med en pärla.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
391. Medaljong 14K guld med pärlor och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
395. Armband med mikomosaiker och aventuringlas, Italien 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
397. Collier odlade Tahiti-pärlor.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
398. Tiara/collier med gammal- och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
399. Cartier armband "Trinity" 18K guld.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK