Important Winter Sale 637

1119 föremål
892. Plakett, koppar samt två hängen, Tibet, 18/1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1043. Skålar, två stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
137. Bordssurtout, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
343. Kopp med fat, porslin. Wien, sent 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
251. Äggkopp, förgyllt silver, sannolikt 1700-tal. Ostämplad.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1084. Stekfat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1008. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1102. Vas, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
931. Penselbad, grön sten. Qingdynastin.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
142. Skrin, Tula Ryssland 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1030. Vas, porslin. Kina, sen Qingdynasti omkring 1900.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1107. Kruka, porslin. Korea, 1700-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1044. Fat, ett par, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1081. Stekfat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
338. Saltkar, ett par, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1019. Vas, porslin, Qing-dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1057. Vas med lock, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1101. Vas, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1024. Pilgrimsflaska, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
937. Penselställ, trä, skulpterad och lackerad. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1016. Vas, porslin. Troligen sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
992. Tallrik, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1093. Figurin, biskviporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
964. Guanyin, keramik. Troligen Longquan, Mingdynastin 1600-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
947. Del av kinesisk rock, siden. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1033. Kopp, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
871. Buddha, brons. Burma, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
352. Tallrik, vapenporslin. 1800-tal. Bezborodko.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
975. Rökelsehållare, porslin. Qingdynastin, Kanqxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
878. Ytterfoder med fat, porslin. Kina, sen Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
953. Sidenmålning, okänd konstnär. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
940. Skål, silver. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
334. Ytterfoder, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
373. Ägg, två stycken, porslin. Ryssland, 1900-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1106. Tazza, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1017. Vas, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
848. Tsuba, brons. Japan, Meiji (1868-1912). Signed.
Klubbat pris
7 100 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
977. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
974. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
979. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1052. Rökelskar, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1001. Stekfat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
915. Rökelskar, tripod, brons. Yuan/Mingdynastin.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
874. Vattendroppare/miniatyrkanna, cloisonné. Qingdynastin,
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
305. Matta, semiantik Marockansk, ca 163 x 116-119 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
872. Buddhistiska handställningar, brons. Thailand, 18/1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
932. Amuletter, tre stycken, nefrit, Kina.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1032. Skål, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
928. Sigill, två stycken, nefrit. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
898. SPEGEL, brons. Tangdynastin (618-907 e.Kr.).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
900. SPEGLAR, två stycken, brons. Tangdynastin (608-907).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
652. Arvid Knöppel, Lekande räv.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1051. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1035. Bricka, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1076. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
225. Lars Pihl, sked, silver, Västervik (verksam 1730-1755).
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
330. Vas, opalinglas. Troligen Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
345. Figurin, porslin. Fürstenberg, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
328. Flaska med propp, opalinglas. Ryssland, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
883. Miniatyrer, fem stycken, brons, Indien.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
880. Miniatyrer, fyra tycken, brons. Indien, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
887. Figurin, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
885. Ganesha, brons. Nepal, 1900-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1079. Stekfat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
460. Brosch silver och guld med fasettslipade granater.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1042. Kendi, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1074. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1105. Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
824. Paulus Pontius, ”Gustaf Adolf” (1594-1632).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1071. Skålfat, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1070. Stekfat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
877. Penselställ, porslin. Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
860. Pall, rödlackerad. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK