623
1360505

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
45 000 - 63 000 EUR
47 400 - 66 400 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Höst"

Signerad Kreuger och daterad Paris 1885. Duk 118 x 80 cm.

Konstnärsförbundets utställning, Stockholm, 1886, kat. nr 77.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, sid 66, avbildad helsida sid 67, upptagen som nr 99 i katalogdelen.

Nils Kreuger anlände till den franska huvudstaden år 1881, där han hyrde en ateljé i Montparnasse. Under de följande fem åren skiftade Kreugers bostadsadresser i Paris. 1883 skaffade han sig ateljé på rue Boissonade och efter giftermålet med Bertha von Essen år 1886 flyttade han till Paris-förorten Bourg-la-Reine. Paris boulevarder och gator (Boulevard Montparnasse, Boulevard d’Enfer samt Rue Boissonade m. fl.) var en viktig motivkrets för konstnären. Gatuscenerna är påfallande befriade från huvudstadens myllrande folkliv. Konstnären frammanar istället i dessa motiv smått elegiskt stämda ögonblicksbilder med minimalt eller inget figur-staffage. Fokus ligger framförallt på ensamhet eller enstaka människor i arbete och konstnären synes vara mest intresserad av att fånga effekterna av gatlyktornas sken samt speglingarna i den regntunga asfalten. I små, men delikata, pannåer förevigar Kreuger med sin skickligt utförda färg- och ljusbehandling den franska huvudstadens atmosfär och temperatur. Kreugers skildringar av enkla vardagliga motiv uppskattades även av de samtida kritikerna hemma i Stockholm. Kreuger beundrades också för sin förmåga att skildra den fuktiga atmosfären vid regnväder. I en recension av Konstnärsförbundets första utställning i Stockholm i oktober 1886 skrev Georg Nordensvan i Dagens Nyheter:

"Kreuger har, alltsedan hans studier i Paris började slå in på en självständig väg, lagt an på att skildra dimma, skymning, damm, töcken. Stendammet på den kritdammiga landsvägen [...] en bit pariserboulevard på aftonen, då gasen är tänd - med dylika målningar debuterade han. Stämningen är alltid uttryckt med fin känsla, med kraft och energi”.

I den aktuella målningen "Höst" har Kreuger placerat in konstnärsvännen Georg Arsenius, även kallad "Ars" i motivet av ateljéträdgården i Paris. Marken täcks av blöta höstlöv och den ensamma figuren, insvept i den långa rocken, ser allvarsam ut. I motsats till den något dystra stämningen som förmedlas i bilden var detta en lycklig tid både för Kreuger och för Arsenius. Kreuger gick i giftastankar och vännen "Ars" började komma i ropet som konstnär.