569
1349643

Victor Forssell

(Sverige, 1846-1931)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Victor Forssell
(Sverige, 1846-1931)

"Kvastmakarebacken"

Signerad Victor Forssell. Utförd omkring 1897. Pannå 60 x 48 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, auktion 462, "Internationella Höstauktionen", 25 - 28 oktober 1988, kat. nr 67; Privat samling.

Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Victor Forssell", 1975-76, kat. nr 8.

Viggo Loos, "Victor Forssell", Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LX, 1951, jfr "Motiv från Kvastmakarebacken" upptagen i katalogen under "1890-talet och kring sekelskiftet", och avbildad s. 123.