736
1359646

Axel Fredrik Cederholm

(Sverige, 1780-1828)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Axel Fredrik Cederholm
(Sverige, 1780-1828)

"Amor och Psyketemplet" (Kärlekstemplet) i Hagaparken

Signerad Cederholm och daterad 1809. Akvarell 21 x 30 cm. Samtida gustaviansk ram.

"Amor och Psyketemplet" var en byggnad i Hagaparken. Templet, även kallad "Kärlekstempel" var en av många paviljonger, tempel och lusthus som uppfördes i Hagaparken mellan 1788 och 1795. Byggnaden revs 1869.
"Amor och Psyketemplet" uppfördes 1788 efter Louis Jean Desprez ritningar och skulle bli en plats för Tobias Sergels skulpturgrupp av "Amor och Psyke". Templet fick en framträdande placering på en anlagd kulle i mittaxeln öster om Gustav III:s paviljong, men blev färdigt först 1795, tre år efter Gustav III:s död.

Desprez' tempel hade en tympanon som bars upp av fyra kolonner i korintisk ordning. Templets rum hade ett tunnvalv med kassettak och ett takljusinsläpp. Väggarna hade utformats med nischer för ytterligare skulpturer. Till grundläggningen använde man en befintlig husgrund. I absiden skulle Sergels "Amor och Psyke" placeras som färdigställdes 1787, huggen ur ett enda stycke vit marmor men som aldrig fördes dit.