85
1358404

Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Sengustaviansk.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Rik dekor delvis genombruten i form av flammande facklor, klassiserande medaljong, bandrosett samt draperihängen. Signerad "ETG" ( Erik Törngren, förgyllare) AÖB (Anders Öberg rammakare och bildhuggare) samt IÅ för Johan Åkerblad. Med Stockholms hallstämpel 17??. Höjd 168, bredd 63 cm.

ETG ( Erik Törngren, förgyllare, 1780 driver hans änka verkstaden, samt AÖB ( Anders Öberg, rammakare och bildhuggare, anlitades av Åkerblad 1781 - 1791 ).