84
1346402

Spegel, av Johan Åkerblad 1777 (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Rikt skuren dekor av urna med flammande eld, festonger och pärlstav. Dekor delvis genombruten. Signerad IÅ samt med Stockholms hallstämpel 1777. Fasetterat glas. Höjd 154 cm, bredd 68 cm.