83
1335840

Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799) och Anders Öberg (1781-1791), Gustaviansk.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 780 - 2 660 EUR
1 850 - 2 780 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Dekor av girlanger, blommor och räfflade sköldar med drapering. Signerad IÅ samt AÖB (Anders Öberg, rammakare och bildhuggare, anlitades av Åkerblad 1781-91). Glas med fasett. Med Stockholms hallstämpel 1785. Höjd 163, bredd 61 cm.