86
1352573

Spegel, av Nils Meunier 1784 (mästare i Stockholm 1754-97), Gustaviansk

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 090 - 1 370 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Rikt skuren dekor med delvis genombrutna krön med rosfestonger, sköld och bandfläta krönt med veteax. Höjd 133, bredd 50 cm. Signerad NM samt med Stockholmshallstämpel 1784.