748
1361572

Gustaf Fjaestad

(Sverige, 1868-1948)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 870 - 10 600 EUR
9 260 - 11 100 USD
Klubbat pris
110 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Gustaf Fjaestad
(Sverige, 1868-1948)

Vinterlandskap från Värmland.

Signerad G.F. och daterad -29. Duk 90 x 112 cm.

Proveniens

Disponent Henrik Gornitzka. I gåva på 60-årsdagen den 20 april 1929 från tjänstemän i Tobaksmonopolet.

Rackstadskolonin började med att skulptören och värmlandsfödde Christian Eriksson tillsammans med Maja och Gustaf Fjaestad kom till Taserud och Arvika, omkring sjön Racken, 1898. Björn Ahlgrensson och Fritz Lindström anslöt omkring 1903. Denna konstnärskoloni var ett barn av sin tid och nära sammankopplad till Konstnärsförbundet vars skola Maja Fjaestad, Fritz Lindström och Björn Ahlgrensson gick på under början av 1890-talet. Att tala om revolutionärer låter kanske starkt men det fanns en stark önskan att bryta med det gamla och blicka mot framtiden. Det fanns flera källor till inspiration men den japanska konsten, fotografiet och den franske realisten Jules Bastien-Lepage är tre nyckelelement som kom att betyda mycket för Rackstadkolonin.

Flera konstnärer valde att omkring sekelskiftet överge huvudstaden Stockholm till förmån för landet och platser där naturen fick ta plats. Mest känd är kanske familjen Larssons Lilla Hyttnäs och Zorngården med Anders och Emma Zorn. När Gustaf Fjaestad i en intervju 1944 fick frågan om varför de valde just Rackstad svarade han ”I Sundbyberg bor ingen Pan” vilket visar hur industrialiseringen och urbaniseringen satte sina spår även i stadens utkanter. Rackenkolonin visar flera gemensamma drag med andra kolonier i Sverige och runt om i Europa där längtan till något oförstört och önskan om en ny konstsyn fanns. Dock uttalade aldrig konstnärerna i Rackstad någon kollektiv konstnärlig målsättning. Men de stöttade varandra och ställde ut tillsammans vid ett par tillfällen. I den aktuella auktionen är Rackstadskolonin representerad med verk av Gustaf Fjaestad, Christian Eriksson, Bror Lindh och Björn Ahlgrensson

A tergo med oljeskiss.

Konstnär

Representerad på de stora svenska museerna samt i Wien och Chicago.