749
1358011

Helmer Osslund

(Sverige, 1866-1938)
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
132 000 - 177 000 EUR
138 000 - 184 000 USD
Klubbat pris
1 500 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Helmer Osslund
(Sverige, 1866-1938)

Utsikt från Ringkallen, motiv från Höga Kusten, Ångermanland.

Signerad Helmer Osslund. Olja på smörpapper uppklistrat på pannå 53 x 101 cm.

Höga Kusten och trakterna kring Nordingrå med sina höga berg, djupa havsvikar och fjärdar fascinerade Helmer Osslund. Från de höga utsiktspunkterna hade Osslund milsvid utsikt och motiven kunde varieras i det oändliga. I ”Helmer Osslund” (1937) beskriver Nils Palmgren konstnärens särskilda dragning till Ångermanlands skärgård och i synnerhet trakten vid Nordingrå: "den svenskbottniska kustens kanske fagraste smycke, utmärkt av stolta och vilda, urtida eruptivberg, väna fjordar och smala, fantasifulla insjövatten. Osslund har, då han målat dessa trakter, spelat på ett blidare instrument än eljest och även använt en mildare palett med dominanter mest i gråblått och svartgrått. Ofta har han här sökt fånga den ljusa, nordiska sommarnatten med silverstrimma över vattnen och guldiga molnflikar, som båda den kommande dagen, eller senhöstkvällen med dess dämpade ljusflöden och dess kontraster mellan mörk barrskog och gyllene lövfång". Från dessa trakter valde Osslund gärna en hög utsiktspunkt som gav en vid utblick över den ångermanländska skärgården. Osslunds följeslagare, läroverksadjunkten August Anian har berättat att Osslund hade stor respekt för de höga bergen och att han därför alltid hade med en följeslagare.

I Utsikt från Ringkallen, Nordingrå syns ”Trolltallen” längst till höger i förgrunden. Bakom den öppnar sig inloppet till Gaviksfjärden, vilket betyder att motivet är återgivet från bergets sydspets. I andra målningar från Ringkallen har Osslund bara vridit sig ett stycke runt sin egen axel. Panoramautsikten som erbjuds därifrån sträcker sig nämligen nästan 360°. "Trolltallen" avbildade Osslund ett flertal gånger och blev efter hand så betagen av motivet att han enligt Nils Palmgren blev otröstlig då den vid en storm blåste omkull:

"I Nordingråfolkets hågkomst finnes troget bevarat minnet hur deras målare Osslund, då han kring 1915 efter flera års botrvaro åter besteg berget, med förfäran och sorg upptäckte att vinterstormarna vräkt omkull trädet. Han var otröstlig över förlusten som över en förlorad vän och talade ofta om det. Han målar det ännu".

Konstnär

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

443. Andy Warhol, "Marilyn Monroe (Marilyn)".
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK