351
1342460

Kopp med fat, porslin. Empire, 1800-tal, Möjligen Ryssland.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
436 - 610 EUR
456 - 639 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målad porlykrom och förgylld dekor föreställande putto mot gul fond. Koppens höjd 11,5 cm. Fatets diameter 14,8 cm.

Ett ben lagat. Slitage.

Proveniens

Purchased by the present owner in St Petersburg in the 1960's.