587
1350482

Jenny Nyström

(Sverige, 1854-1946)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris
300 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Jenny Nyström
(Sverige, 1854-1946)

"Blindbock"

Signerad Jenny Nyström. Akvarell 21 x 34 cm.

Malmö Museum, 1973; Sofiero Slott, Skåne, 1981; Riddersberg, Östergötland, 1992; "Jenny Nyström", Österbybruk, Uppland, 23 juni-18 augusti 1996.

Förlaga till uppslag "Barnens egen jultidning", 1913; Publicerad i boken "Jenny Nyström, den folkkära", 1975; Ralph Herrmanns, "Ett år i Jenny Nyströms Sverige", 1983, avbildad s. 30; Bonad av Gerhards; Vykort Pictura 1976; Konstbilaga till "Året Runt", 1975; Omslag till Ingela Davidson & Susanna Ekström, "Vill du leka?", 1992, samt avbildad s. 36; Karl och Astrid Jäder, "Jenny Nyström", 1975, avbildad s. 40.

Upptagen i Jenny Nyström och Curt Stoopendaal-stiftelsens databas, Kalmar läns museum: KLM-4562-356.

Förlaga till pussel (1000 bitar) av Ravensburger Puzzle.

Konstnär

Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på andra svenska museer.