592
1352228

Elsa Beskow

(Sverige, 1874-1953)
Elsa beskow, "fastlagsrisen".
Elsa beskow, "fastlagsrisen".

"Fastlagsrisen"

Akvarell och tusch 15 x 23 cm.

Utropspris:

30 000 - 35 000 SEK

3 003 - 3 504 EUR

Klubbat pris:
28 000 SEK
Proveniens

Familjen Beskow.
Bukowski Auktioner AB, auktion 562, "Vårens klassiska", 14 - 17 juni 2011, kat. nr 122.

"Vill du läsa, del II", Elsa Beskow och Herman Siegvald, Svenska bokförlaget (Norstedt), första upplagan trycktes 1936, s. 162 bild 101.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962