591
1362034

Jenny Nyström

(Sverige, 1854-1946)
Jenny nyström, "jullöpare".
Jenny nyström, "jullöpare".
Jenny nyström, "jullöpare".
Jenny nyström, "jullöpare".

"Jullöpare"

Signerad Jenny Nyström daterad 1946 a tergo. Akvarell och täckvitt 33,5 x 26,5 cm.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 002 - 2 503 EUR

Klubbat pris:
90 000 SEK
Tilläggslista

Enligt påskrift a tergo betitlad "Jullöpare" och utförd 1946.

Karl och Astrid Jäder, "Jenny Nyström", 1975, julkortet med samma motiv avbildat s. 97.

Upptagen i Jenny Nyström och Curt Stoopendaal-stiftelsens databas, Kalmar läns museum: KLM-32734-635.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962