61
1333432

Stolar, fyra stycken, av Erik Holm (mästare 1779-1814), Gustavianska.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Bemålade i grått. Skuren dekor med krönande ros. Kannelerade ben med hörnfleuroner. Sargen dekorerad med blomma. Fast stoppad sits. Medaljongformad ryggbricka. Signerade samt två med Stockholms stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd 45, rygghöjd 88 cm.

Renoverad. Smärre slitage. Fläckar.